Turul trei din Liga Campionilor

În Grupa F a Ligii Campionilor, Steaua Bucureşti a întâlnit marţi, 21 octombrie pe stadionul Ghencea, echipa franceză Olympique Lyon, într-un meci contând pentru etapa a treia a cupei.
Speranţe mari, meci prost. Jucătorii francezi au făcut deplasarea la Bucureşti muţumindu-se şi cu un scor egal însă au plecat cu tolba plină. Steaua - Lyon 3-5.
După ce roş-albaştrii încheie prima repriză cu scorul de 3-2 prin golurile marcate de Arthuro '8, Goian '11 şi Petre '45 pentru Steaua, respectiv Keita '23 şi Benzema '33 pentru francezi, în repriza a doua jucătorii din ,,Hexagon" reuşesc să mai înscrie de două ori prin Fred '69 şi
Benzema '71 stabilind astfel scorul final.
În partea a doua a meciului, după ce au preluat conducerea, oaspeţii s-au retras în apărare însă echipa lui Marius Lăcătuş nu a reuşit să atace insistent şi decisiv poarta lui Lloris. Steaua evoluează slab mai ales în compartimentul defensiv şi Benzema reuşeşte să îl învingă pentru a doua oară pe Zapata, pentru ca în minutul 69 Fred să pună bomboana pe colivă.
Echipele de start:
Steaua: Zapata - Ogararu, Rădoi, Goian, P. Marin - Ov. Petre, Lovin - Nicolita, Dayro, Semedo - Arthuro. Antrenor: Marius Lăcătuş.
Lyon: Lloris- Reveillere, Cris, Boumsong, Grosso, Makoun, Toulalan, Juninho, Keita, Benzema, Ederson. Antrenor: Claude Puel.
Iată că "femeia frumoasă fără păr", cum numea finanţatorul Gigi Becali echipa, a reuşit să dezamăgească încă o dată. După înfrângerea de acasă cu Bayern Munchen şi egalul din deplasare cu Fiorentina din meciurile anterioare, şansele noastre de calificare în Liga Campionilor scad vertiginos.
Urmează: Lyon – Steaua (5 noiembrie), Bayern – Steaua (25 noiembrie) şi Steaua – Fiorentina (10 decembrie).
Meciurile următoare se vor disputa sub comanda lui Dorinel Munteanu, venit antrenor la Steaua după demisia lui Marius Lăcătuş.
În Grupa A din aceeaşi competiţie, cea de-a doua echipă românească prezentă, CFR Cluj a întâlnit în deplasare tot o echipă franceză, FC Bordeaux. Rezultatul meciului Bordeaux - CFR Cluj:1-0.
Clujul, o echipă obosită nu a avut deloc strălucirea din meciurile cu Roma şi Celsea. Francezii au avut o evoluţie ştearsă iar ardelenii au reuşit să marce un gol prin căpitanul echipei Cadu '54 însă în propria poartă, după o neînţelegere cu portarul Stăncioiu. Meciul din Cupa României cu U Cluj care a ajuns la prelungiri şi lovituri de la 11 metri şi meciul epuizant cu Dinamo Bucureşti în campionat şi-au lăsat vizibil amprenta asupra stării fizice a jucătorilor.
În Franţa echipele au început meciul în următoarea formulă:
Bordeaux: Rame - Chalme, Jurietti, Diawara, Planus - Fernando, Diarra - Obertan, Gourcuff, Bellion - Chamakh. Antrenor: Laurent Blanc
CFR Cluj: Stăncioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Pereira - Peralta, G. Mureşan - Culio, Trică, Dubarbier - Y. Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.
Echipa lui Trombetta a reuşit până acum o victorie la Roma şi un egal acasa cu Celsea păstrându-şi şansele în Ligă. Păcat de meciul cu bordelezii, care la momentul jocului se aflau într-o formă slabă şi ar fi putut fi învinşi.
În următoarele meciuri CFR Cluj va juca acasă cu Bordeaux pe 4 noiembrie, acasă cu AS Roma pe 26 noiembrie şi din nou în deplasare pe 9 decembrie cu Celsea.
Noi continuăm să avem încredere în echipele noastre şi sperăm ca ambele să ajungă în "Primăvara Europeană" a fotbalului de calitate.